Související

Kmenové buňky z pupečníkové krve/ tkáně

V roce 2017 došlo k fúzi České genetické banky a Medicínského centra Praha (MCP), nyní vše zajišťuje MCP.

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře novorozenců a je jedinečným zdrojem hematopoetických kmenových buněk. Jedná se o zárodečné buňky, ze kterých se formují červené krvinky, krevní destičky a buňky imunitního systému. Věkem koncentrace těchto buněk významně klesá, tímto se snižuje regenerační potenciál krvetvorby, včetně imunity.

Vedle hematopoetických kmenových buněk je pupečníková krev zdrojem tzv. mezenchymálních kmenových buněk, které se podílí na regenerativních procesech pojivové tkáně, například chrupavky, šlach nebo svaloviny.

Pupečníková tkáň je ideálním zdrojem mezenchymálních (pojivových) kmenových buněk a v menším množství obsahuje také hematopoetické (krvetvorné) kmenové buňky. Pupeční šňůra je zpravidla dostatečně dlouhá na to, aby z ní šlo uložit i několik vzorků. Ty lze v budoucnu rozmrazit jednotlivě a vystačí tedy na více použití.

Hematopoetické kmenové buňky se více než 60 let využívají k léčbě hematologických a onkologických onemocnění. Nově přibývá klinických studií využívající unikátních vlastností kmenových buněk v regenerativní medicíně, imunologii a infekčním lékařství.

Přehled několika tisíc klinických studií s kmenovými buňkami z pupečníkové krve naleznete na stránce www.clinicaltrials.gov

Medicínské centrum Praha nabízí možnost si pupečníkovou krev nechat pouze vyšetřit bez nutnosti uložení. Více podrobností je možné si přečíst na stránkách projektu Zdravý kojenec

Pokud máte zájem o více informací, kontaktujte nás na telefonním čísle 800 444 442.

Velmi rád s Vámi vše proberu osobně.

MUDr. Radek Klubal 

 

Všeobecné obchodní podmínky odběru a uskladnění pupečníkové krve

Všeobecné obchodní podmínky odběru a uskladnění kmenových buněk z periferní krve