
SCIENCE: 8.9.2016
Kmenové buňky v léčbě zlomenin a ztrát kostí
Vědci z kalifornské University of California San Diego objevili postup, jak přimět kmenové buňky, aby se změnily v kostní buňky a mohly tak regenerovat porušené kosti. Hojení mnohých zlomenin je zdlouhavé, mnohdy je nutné pomoci si hřeby, dlahami či kostními štěpy, proto se hledají další možnosti, jak zlepšit a urychlit hojení kostí.
Pluripotentní kmenové buňky jsou schopné „přeměny“ v jakýkoli typ buňky v těle, a to procesem diferenciace. Pokud ale chceme, aby se buňka vyvíjela jen do určité tkáně, jen někdy nutné ji k té diferenciaci navést. U podávání kmenových buněk může také hrozit riziko, že z kmenových buněk vzniklé tkáně začnou vytvářet teratomy, tj. nádory ze zárodečné tkáně, pokud se pluripotentní kmenové buňky začnou nekontrolovaně diferencovat.
V tomto případě použili adenosin, tedy molekulu, která se v těle přirozeně vyskytuje, která nasměrovala kmenové buňky k diferenciaci do buněk kostních, osteoblastů. Takto připravené kmenové buňky byly implantovány myším, které měly defekty v lebečních kostech. Díky kmenovým buňkám došlo k rychlé tvorbě nové kosti a defekty byly rychle zhojeny, a to bez toho, aby se objevily nádory či infekce.
Vědci se domnívají, že tohoto postupu by se dalo využít i u lidí. Je však potřeba provést další pokusy.
Heemin Kang, Yu-Ru V. Shih, Manando Nakasaki, Harsha Kabra and Shyni Varghese. Small molecule-driven direct conversion of human pluripotent stem cells into functional osteoblasts. Science Advances, August 2016 DOI: 10.1126/sciadv.1600691
-
22. 05. 2025
Kmenové buňky z placenty v léčbě osteoartritidy
-
12. 05. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby jaterního selhání kmenovými buňkami
-
12. 05. 2025
Kmenové buňky v očních kapkách jako léčba suchého oka u Sjögrenovy nemoci
-
30. 04. 2025
Lidské kmenové buňky v léčbě deprese a úzkostí u myší
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II