
NATURE: 9. 3. 2016
Kmenové buňky regenerují oční čočku po operaci šedého zákalu
Vědci z Ameriky a Číny vytvořili výzkumný tým a věnovali se problematice šedého zákalu a jeho léčbě pomocí kmenových buněk. Šedý zákal, tedy zkalení čočky, je spojen se zhoršeným viděním až se slepotou, zvláště pokud se jedná o šedý zákal vrozený. Ten se objevuje již krátce po porodu a dítě je slepé. Šedý zákal se v současné době léčí operativně. Zakalená čočka je vyjmuta ze svého závěsného aparátu, pouzdra, a nahrazena umělou. Ačkoli již oční chirurgie velmi pokročila, každý zákrok s sebou nese riziko komplikací, a pokud se jedná o zrak, mohou být velmi nepříjemné.
Vědci v první fázi pokusů nejprve izolovali epitelové kmenové buňky čočky (LEC) a zjistili, který gen/geny stojí za schopností dělení a diferenciace (přeměny v jiný buněčný typ) těchto buněk, jedná se o Pax6 a Bmi1.
Dále pak vymysleli speciální postup při operaci tak, aby po operaci zůstaly po odstranění zákalu (zakalené čočky) zachovány vlastní LEC díky maximálnímu zachování pouzdra čočky, a mohlo být dosaženo regenerace čočky tak, aby byla plně funkční. Bylo též důležité zachované LEC řádně stimulovat, aby došlo k jejich aktivaci, dělení a formování nové čočky (zde využili poznatku o genech, které za tímto jevem stojí). Tento postup byl testován na králících, makacích a teprve poté i na dětech. Tímto postupem došlo k regeneraci čočky u všech dětí, které se studie zúčastnily, tj. 12 dětí. Po třech měsících se vytvořila z LEC buněk nová průhledná regenerovaná bikonvexní čočka a navrátilo se plné neporušení vidění.
Další studie jsou plánovány u zákalů podmíněných věkem.
http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature17181.html
-
22. 05. 2025
Kmenové buňky z placenty v léčbě osteoartritidy
-
12. 05. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby jaterního selhání kmenovými buňkami
-
12. 05. 2025
Kmenové buňky v očních kapkách jako léčba suchého oka u Sjögrenovy nemoci
-
30. 04. 2025
Lidské kmenové buňky v léčbě deprese a úzkostí u myší
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II