Související

Mezenchymální kmenové buňky mohou pomoci s uchycením zubního implantátu

Mezenchymální kmenové buňky mohou pomoci s uchycením zubního implantátu

Stále více lidí si místo chybějícího zubu nechává udělat zubní implantát, jehož čep (kořen) se zavádí přímo do kosti, která je zákrokem poškozená a musí plně zregenerovat, aby se čep řádně uchytil. Někdy však nedojde k vyhojení, může dojít i k zánětu kosti a implantát není přijat a může i vypadnout. Vědci se tedy snaží najít možnost, jak hojení kosti zlepšit. V této studii využili prasečí model tak, aby imitoval stav, kdy je lidem zaváděn implantát. Pro zlepšení hojení byly prasatům aplikovány (1) nosič (kaprolakton a beta trikalcium fosfát) s navázanými kmenovými buňkami a plazma obohacená krevními destičkami, (2) nosič s plazmou bohatou na krevní destičky, (3) pouze nosič. Po 12 týdnech se hodnotila míra regenerace kosti po zavedení implantátu. U všech 3 skupin bylo patrné urychlení regenerace kosti v okolí implantátu. V případě, kdy byly použity také kmenové buňky, došlo k rychlejšímu vyhojování, byla vyšší pevnost kosti (denzita) i její výška. Kost také lépe přilnula k čepu, čep byl tedy lépe uchycen a více stabilní.

Výzkum tedy ukázal, že je možné zcela bezpečně pomocí nosiče a kmenových buněk a plazmou bohatou na krevní destičky urychlit hojení kosti a uchycení čepu zubního implantátu v čelistní kosti. Lze očekávat, že by léčba mohla být zavedena do stomatologické praxe.

Zdroj: Mesenchymal stem cells and platelet-rich plasma-impregnated polycaprolactone-β tricalcium phosphate bio-scaffold enhanced bone regeneration around dental implants.

10.05.2021; DH