
Léčba sklerodermie kmenovými buňkami 9. 1. 2017
Léčba sklerodermie kmenovými buňkami
Pacient z Ontaria diagnostikovaný se sklerodermií (autoimunitní choroba) byl experimentálně léčen kmenovými buňkami. U tohoto 49letého pacienta byla progrese nemoci velmi rychlá. Docházelo k „ztuhnutí“, sklerotizaci kůže (podkožní vrstva se zvětšuje a ztrácí pružnost, zatímco svrchní část pokožky se ztenčuje a napíná), a to na celém těle. To omezovalo pohyblivost a způsobovalo značné bolesti. Nemohl ujít ani 20 kroků. Postup nemoci je možné jen zpomalit, nikoli nemoc vyléčit, a proto se lékaři odhodlali k experimentální léčbě kmenovými buňkami. K léčbě byly využity jeho kmenové buňky a agresivní chemoterapií „zabity“ buňky špatně fungujícího imunitního systému, poté mu byly jeho kmenové buňky „vráceny“ do těla, a díky tomu se obnovila krvetvorba, došlo k jejímu resetování.
Pacient popisuje, že jak se každý den jeho stav zlepšuje. Zlepšila se jeho pohyblivost, ztuhlost se zmírnila, znovu může používat ruce.
Lékaři by rádi rozšířili možnost využití léčby kmenových buněk i na další autoimunitní nemoci, neboť přicházejí i další zprávy o jejich účinnosti, např. v případě roztroušené sklerózy, lupus, revmatoidní artritidy aj. Testuje se i možnost využití v případě amyotrofické laterální sklerózy.
-
22. 05. 2025
Kmenové buňky z placenty v léčbě osteoartritidy
-
12. 05. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby jaterního selhání kmenovými buňkami
-
12. 05. 2025
Kmenové buňky v očních kapkách jako léčba suchého oka u Sjögrenovy nemoci
-
30. 04. 2025
Lidské kmenové buňky v léčbě deprese a úzkostí u myší
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II