Další aktuality

Léčba osteoartritidy kolene kombinací kmenových buněk a plazmy bohaté na destičky

Léčba osteoartritidy kolene kombinací kmenových buněk a plazmy bohaté na destičky

Proběhlo již několik studií, které se zaměřili na ověření účinnosti a bezpečnosti léčby osteoartritidy kolenního kloubu kmenovými buňkami (MSC) společně s plazmou bohatou na destičky (PRP). Osteoartritida je chronické onemocnění kloubu, při němž dochází nejen k poškození chrupavky, ale i kosti pod chrupavkou. To je provázeno bolestmi a omezením pohyblivosti kloubu. Léčebné možnosti jsou značně omezené a často se musí přistoupit k výměně kloubu. Autoři vyhodnotili výsledky šesti kvalitních studií, v nichž bylo dohromady 493 pacientů léčených kombinací MSC + PRP. Do tří měsíců od léčby u nich nedošlo ke zlepšení v porovnání s běžně léčenými kontrolami, tj. pacienty, kteří dostali kyselinu hyaluronovou nebo samotnou PRP. V období 3–6 měsíců se však efekt léčby MSC + PRP projevil. Došlo ke snížení bolesti a ztuhlosti kloubu, zlepšila se pohyblivost, rozsah pohybů v kloubu v porovnání s kontrolami, pacienty s kyselinou hyaluronovou a PRP. Po 12 měsících však již nebyl výsledek patrný, pouze v oblasti snížení bolesti. Léčba byla bezpečná, nebyly zachyceny nežádoucí reakce. Výsledky ukazují, že kombinovaná léčba MSC a PRP je účinná a bezpečná. Je otázka, zda ji po uplynutí určité doby neopakovat.

https://bmjopen.bmj.com/content/12/11/e061008.long

Combination of mesenchymal stem cells (MSCs) and platelet-rich plasma (PRP) in the treatment of knee osteoarthritis: a meta-analysis of randomised controlled trials

Kojení snižuje riziko febrilních křečí

Febrilní křeče se mohou objevit u malých dětí (nejčastěji ve věku 6 měsíců až 5 let) v návaznosti na infekci provázenou vysokou teplotou a horečkou. Jedná se o záchvaty křečí, které jsou ve většině případů neškodné, ale rodiče vystraší. V některých případech však mohou dítě ohrožovat. Je tedy vhodné kontaktovat lékaře. V této studii autoři zjišťovali, zda může kojení snížit riziko vzniku febrilních křečí. Využili data 1 791 335 dětí ve věku 4 až 6 měsíců, které byly sledovány následujících pět let. Febrilní křeče se častěji vyskytly u dětí, které byly krmeny pouze umělou výživou (12,2 %), dále pak u dětí, které byly kojeny + krmeny umělou výživou (11,3 %). Nejnižší výskyt byl ve skupině plně kojených dětí (10,7 %). Tento ochranný vliv trval u dětí do věku 2,5 let. U všech dětí bylo OD 0,87 (odds ratio; hodnoty nižší ukazují ochranný vliv zkoumaného faktoru, v tomto případě kojení), u dětí do 2,5 roků bylo OD 0,85.

https://doi.org/10.1016/j.pediatrneurol.2022.10.005

Vzácné choroby provázené hypergamaglobulinemií a zánětlivými projevy

V této knize vás autoři seznámí s nemocemi, které spojuje vysoká hodnota celkových bílkovin, která vzniká jako následek nadměrné tvorby imunoglobulinů. Autoři se zaměřili hlavně na patologie s výskytem polyklonálních imunoglobulinů, např. Castlemanovu chorobu, onemocnění asociované s IgG4, idiopatickou retroperitoneální fibrózu a Rosaiovu-Dorfmanovu chorobu. U těchto chorob jsou běžně detekovány plazmacyty s IgG4.

28.11.2022 DH

https://www.grada.cz/vzacne-choroby-provazene-hypergamaglobulinemii-a-z-12889/