
Kmenovými buňkami proti vzniku striktur v jícnu
V této studii se autoři snažili zjistit, zda podání média získaného kultivací kmenových buněk, tj. obsahující látky, které kmenové buňky sekretují, může omezit vznik jizvení a zúžení jícnu po odstranění slizniční vrstvy jícnu.To se provádí např. v rámci léčby rakoviny jícnu. Jícen má poté tendenci hojit se za vzniku jizev a zúženin, což může skončit plnou neprůchodností jícnu. Pokusným prasatům bylo po provedení endoskopické submukózní disekce orálně podáváno připravené médium. Části prasat byly podávány steroidy a části nic.
Po 22 dnech se porovnával stav jícnu mezi těmito třemi skupinami a ukázalo se, že v případě podávání média z kmenových buněk a steroidů nedochází k jizvení a ztlušťování stěny jícnu, jak tomu bylo u neléčených prasat. Za tímto jevem stála omezená aktivace buněk, které za jizvením stojí, tj. myofibroblastů, a také byl přítomen mnohem mírnější zánět, postižená část nebyla tolik infiltrována buňkami imunitního systému, neutrofily a makrofágy.
Na základě této studie se dá tedy předpokládat, že podávání gelu z kmenových buněk funguje jako prevence proti vzniku striktur.
http://www.giejournal.org/article/S0016-5107(17)30067-6/abstract
-
22. 05. 2025
Kmenové buňky z placenty v léčbě osteoartritidy
-
12. 05. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby jaterního selhání kmenovými buňkami
-
12. 05. 2025
Kmenové buňky v očních kapkách jako léčba suchého oka u Sjögrenovy nemoci
-
30. 04. 2025
Lidské kmenové buňky v léčbě deprese a úzkostí u myší
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II