
Kmenové buňky ČGB
Čgb
Implantace vlastních, ze svalů derivovaných kmenových buněk jako léčba fekální inkontinence.
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10151-015-1351-0
Fekální inkontinence je velmi nepříjemnou a život omezující patologií, která se mnohdy léčebně těžko ovlivňuje a může končit střevním vývodem. Proto vědci přistoupili k pokusům s kmenovými buňkami, které odebrali ze svalu vastus lateralis a kultivovali do podoby buněčné suspenze. Tuto implantovali do externího análního svěrače 9 pacientů. Pacienti byli sledování v šestitýdenních intervalech po dobu jednoho roku.
U šesti pacientů došlo k subjektivnímu zlepšení a manometrické testy u všech pacientů po 18 týdnech ukázaly, že došlo k nárůstu funkčnosti a síly stahu svěrače, u 5 z nich došlo k obnově funkčnosti až o téměř 56 %. Bylo provedeno i EMG, které prokázalo zvýšený aktivity i šíření akčních potenciálů. Po 12 měsících ale došlo u dvou pacientů k subjektivnímu i objektivnímu zhoršení stavu.
Z pilotní studie vyplývá, že podání kmenových buněk má jednoznačné krátkodobé výsledky, a to nejen subjektivní, ale i ty měřitelné. Je tedy patrné, že by se léčba kmenovými buňkami mohla jednou stát léčebnou metodou u fekální inkontinence. Je ale nutné provést další pokusy, např. se změnou dávkování, opakováním podání kmenových buněk, tak, aby byly výsledky pro pacienta trvalé.
-
30. 04. 2025
Lidské kmenové buňky v léčbě deprese a úzkostí u myší
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II
-
15. 04. 2025
Léčba nehojících se zlomenin kmenovými buňkami
-
15. 04. 2025
Alogenní mezenchymální kmenové buňky v léčbě mírné formy Alzheimerovy nemoci
-
31. 03. 2025
Výsledky léčby autistického dítěte kmenovými buňkami