Další aktuality

Klinická studie použití mezenchymálních kmenových buněk u pacientů s mnohočetnou systémovou atrofií mozku a mozečku

Klinická studie použití mezenchymálních kmenových buněk u pacientů s mnohočetnou systémovou atrofií mozku a mozečku

U pacientů s mnohočetnou systémovou atrofií mozku a mozečku (MSA-C) dochází k poruchám mozkových funkcí, rovnováhy, poruchám fungování inervace trávicího systému, močového měchýře, pohlavních orgánů atd. Nemoc je nevratná a časem se zhoršuje. V této studii autoři aplikovali 9 pacientům s MSA-C kmenové buňky získané z kostní dřeně pacientů (MSC). MSC byly podány do žíly v postupně se zvyšujících dávkách. Hodnotila se hlavně bezpečnost. U žádného pacienta nebyly zachyceny žádné vážné nežádoucí účinky. U jednoho pacienta došlo k reakci měkkých mozkových plen, tj. k otoku. Po podání střední a vysoké dávky MSC se u pacientů mírně zlepšilo skóre popisující tíži nemoci, tj. UMSARS, které hodnotí řečové schopnosti, polykání, oblékání, hygienu, chůzi, močové a střevní funkce, funkce pohlavních orgánů (např. erekci), atd. Navíc se snížila koncentrace působků, které podporují zánět, např. IL-1beta.

Studie tedy dokládá, že by mohly MSC pomoci pacientům s MSA-C. Léčba je bezpečná, mírní příznaky nemoci a snižuje zánět.

DH  25.10.2021

Phase I Trial of Intra-arterial Administration of Autologous Bone Marrow-Derived Mesenchymal Stem Cells in Patients with Multiple System Atrophy

https://www.hindawi.com/journals/sci/2021/9886877/