
Experimentální léčba srdce kmenovými buňkami
Experimentální léčba srdce kmenovými buňkami
V nedávné době se v zahraničním tisku objevil článek o chlapci experimentálně léčeném kmenovými buňkami. V dětské nemocnici v Severní Karolíně mu podali lékaři infuzi kmenových buněk 19letému mladíkovi, u kterého se projevily příznaky Duschenovy muskulární dystrofie před 12 roky. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění. Je narušen gen pro bílkovinu, kterou svaly potřebují ‒ dystrofin, v důsledku toho dochází ke ztrátě funkčnosti svalů, které jsou postupně nahrazovány vazivem, a to i sval srdeční. Všichni pacienti s touto diagnózou umírají mladí, tj. kolem 30. roku.
V únoru se stal tento pacient prvním pacientem, kterému byly podány kmenové buňky do srdce. Předpokládá se, že by kmenové buňky mohly zastavit proces vazivovatěni a tvorby jizev, či ho dokonce zvrátit. Ošetřující lékař uvedl, že věří, že kmenové buňky ochrání srdeční sval a pomohou udržet srdeční funkce a umožní tak pacientovi žít déle. Je zde i šance, že kmenové buňky podpoří srdeční buňky, resp. srdce, k sebeobnově, regeneraci.
Pokud tento léčebný postup přinese dobré výsledky, jistě bude aplikován a testován na milionech lidí, kteří mají zjizvený srdeční sval, nejen v rámci svalových dystrofií, ale také např. po srdečním infarktu.
V několika málo měsících se pacient vrátí na kliniku, kde bude vyhodnoceno, zda došlo k zlepšení či zastavení vývoje změn na srdečním svalu.
-
22. 05. 2025
Kmenové buňky z placenty v léčbě osteoartritidy
-
12. 05. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby jaterního selhání kmenovými buňkami
-
12. 05. 2025
Kmenové buňky v očních kapkách jako léčba suchého oka u Sjögrenovy nemoci
-
30. 04. 2025
Lidské kmenové buňky v léčbě deprese a úzkostí u myší
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II