Další aktuality

Dlouhodobý efekt léčby osteonekrózy hlavice kosti stehenní kmenovými buňkami a plazmou bohatou na krevní destičky

Dlouhodobý efekt léčby osteonekrózy hlavice kosti stehenní kmenovými buňkami a plazmou bohatou na krevní destičky

Osteonekróza hlavice stehenní kosti je onemocnění, při němž dochází k „odúmrtí“ kosti v kyčelním kloubu. To samozřejmě vede k bolesti a omezení pohyblivosti. Léčba je chirurgická, kdy se provede dekomprese (uvolnění) v oblasti kloubu a artoplastika. Autoři ve studii kombinovali dekompresi s aplikací z kostní dřeně získaných kmenových buněk (MSC) a krevní plazmy bohaté na krevní destičky (PRP). Ve studii bylo 22 pacientů, u nichž bylo léčeno 35 kyčlí. Jednalo se o mladší osoby, věkový průměr byl 43 roků. Vyhodnocení účinnosti léčby bylo po minimálně pěti letech. Nižší úspěšnost léčby byla u pacientů s větším úhlem odúmrtí hlavice (Kerboul angle 3.–4. stupeň) a pokud užívali v době zákroku kortikosteroidy. Tito pacienti museli častěji podstoupit artroplastiku. U osob, které neužívali kortikosteroidy a měli úhel odúmrtí 1.–2. stupně, byla účinnost léčby výrazně vyšší.

Vyhodnocení po sedmi letech ukázalo, že dekomprese kyčle s doplněním MSC a PRP vedla k ochraně 67 % kyčlí, u kterých nebylo nutné provést artroplastiku. Jedná se tedy o účinnou léčbu, která je navíc dobře snášená.

DH 15.11.2021
https://online.boneandjoint.org.uk/doi/full/10.1302/2633-1462.211.BJO-2021-0132.R1?rfr_dat=cr_pub++0pubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org