Další aktuality

Bezpečnost a účinnost mezenchymálních kmenových buněk v léčbě systémové sklerózy

Bezpečnost a účinnost mezenchymálních kmenových buněk v léčbě systémové sklerózy

Systémová skleróza je autoimunitní onemocnění, které je spojené s tvorbou vazivové tkáně (fibrózou) v pokožce i vnitřních orgánech. Pokožka je ztluštělá, bez elasticity a orgány ztrácejí svou funkčnost. Jedná se o závažné onemocnění, které má vysokou úmrtnost. V současné době se léčí podáváním léků tlumících aktivitu imunitního systému. V tomto textu autoři shrnuli a vyhodnotili výsledky 9 vysoce kvalitních studií, v nichž byly 133 pacientům se systémovou sklerózou podány mezenchymální kmenové buňky. Výsledky studií ukazují, že u pacientů došlo ke snížení rozsahu a míry poškození pokožky dle standardizovaného modifikovaného Rodnanova kožního skóre. To se snížilo (nižší hodnoty značí lepší stav) průměrně o více než 5 bodů. V jedné studii se potvrdilo, že došlo také ke zlepšení elasticity pokožky. Dále se snížil výskyt vředů na prstech i bolestivost rukou. U mnohých pacientů je nemoc spojená také se změnami tkání v oblasti ústní dutiny a čelistního kloubu. Mají problémy např. s otevíráním úst, sníženou tvorbou slin. I tento problém dokázaly kmenové buňky zmírnit. Extrémně důležité je, že po 12 měsících od podání se zlepšily také funkce plic, které bývají fibrózou často zasaženy.

U žádného z pacientů nedošlo k výskytu závažných nežádoucích reakcí. Nejčastěji se jednalo o bolesti v místě vpichu.

Tato metaanalýza tedy ukazuje, že pro pacienty se systémovou sklerózou přináší léčba mezenchymálními buňkami úlevu, a navíc je zcela bezpečná.

 

Efficacy and safety of mesenchymal stem cells in the treatment of systemic sclerosis: a systematic review and meta-analysis

 28.3.2022 DH

https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-022-02786-3