Související

Autologní kmenové buňky z pulpy dočasných zubů regenerují zubní pulpu poraněných zubů

Autologní kmenové buňky z pulpy dočasných zubů regenerují zubní pulpu poraněných zubů

Nekróza dentální pulpy je jedním z nejčastějších patologických stavů, které postihují zuby, a vede k jejich ztrátě. Regenerace zubní dřeně je velmi obtížná, ale jak se zdá, tak to není nemožné. Předešlé pokusy na zvířecích modelech prokázaly, že je možné využít kmenové buňky získané ze zubu. Aplikace kmenových buněk z mléčných zubů vede k obnově pulpy, regeneraci vrstvy odontoblastů, nervového i cévního zásobení zubu. Vzhledem k těmto dobrým výsledkům se přikročilo také ke klinické studii.

Nekróza pulpy vede k zastavení vývoje kanálků v poraněném nezralém trvalém zubu, což je příčinou jeho horší ukojenosti a celý patologický proces je pak spojen se ztrátou zubu. Regeneraci zubní pulpy a podpora vývoje kořenů zubu je možnou cestou k řešení tohoto problému.

Studie se účastnilo 36 pacientů s nekrózou zubní pulpy po traumatickém poranění zubu. 26 pacientům byly podány lidské kmenové buňky získané z pulpy mléčných zubů. 10 pacientů bylo léčeno standardně apexifikací. Podání kmenových buněk vedlo k regeneraci 3D zubní tkáně, celé pulpy, krevních cév i senzorických nervů do 12 měsíců po implantaci. Došlo také k prodloužení kořene zubu. Aby byla potvrzena bezpečnost podávání kmenových buněk, bylo 20 pacientů sledováno po dobu 24 měsíců. U žádného však nedošlo k vedlejším účinkům léčby. Studií se podařilo potvrdit, že kmenové buňky získané z pulpy mléčných zubů jsou účinné při regeneraci nekrózy pulpy trvalého chrupu.

Zdroj: Science Translational Medicine